Yeşil Çayın Bilinmeyen 5 Faydası

Bitki çaylarının en sakini: Yeşil Çay

 

 

Tarihi Çin’e dayanan ve genelde yatıştırıcı etkisiyle bilinen yeşil çayın, seveni olduğu kadar sevmeyeni de vardır. Yeşil çay dedim diye hemen burun kıvırmayın ve bir şans verin, o kadar da kötü olmadığını göreceksiniz. Ben de eskiden her ne kadar sevmesem de şuan ‘mucizevi ilaç’ gözüyle baktığım bu çayı sizinle paylaşmak istedim. Gelelim faydalarına…

 

  1. Sakinlik hissi verir ve rahatlamanızı sağlar.

Vücuttaki kan basıncını düşürerek sakinleşmenizi sağlar. Bu yüzden de daha yumuşak ve rahat bir hale gelirsiniz.

  1. Antioksidan özelliği vardır.

Antioksidan özelliği olduğu için bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklardan korunmaya ve yaşlanma belirtilerini geciktirmeye birebirdir.

  1. Metabolizmayı hızlandırır.

Metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını kolaylaştırıyor ve kilo vermeye yardımcı oluyor. Spor yapanların genellikle vazgeçilmezidir.

  1. Kanser riskini azaltır.

Kadınlar üzerinde yapılan araştırmada düzenli olarak içildiğinde kanser riskini azalttığı görüşler mevcut. Daha fazla bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

  1. Regl döneminde tüketilmesi öneriliyor.

Regl dönemlerinde kasları rahatlattığı için ağrıyı azalttığı gözlenmiş ve regl öncesi ve sonrasında içilebildiği tavsiye edilmiştir.

-Kış da yaklaşmışken içinizi ısıtacak sıcacık çayı bir deneyin derim. Lakin içimi zor olduğundan dolayı çayın içine küçük bir limon atarak ya da bir çay kaşığı bal ile tatlandırarak denemenizi tavsiye ederim. Şifa niyetine de içebilirsiniz. Güne 2-3 fincan kadar içilmesi söylense de unutmayın ki her şeyin fazlası zarar!

Sağlıcakla kalın ^^