SAMSUNG S10+ DÜZENLİ KULLANIM İNCELEMESİ

Samsung, yeni amiral gemisi Galaxy S10’u tanıttı. Koreli şirket rakiplerini sollamak için bir çok yeniliğe imza atmış durumda. Ülkemizde şimdilik ön siparişle satışa sunulan Galaxy S10+ modelini sizler için inceledik.

DİZAYN DEĞERLENDİRMESİ

Samsung yeni Galaxy S10 Serisi ile yeni bir tasarım diline imza attı. Neredeyse bütün rakipleri çentikli ekran kullanmayı tercih ederken, Samsung Infinity-O ismini verdiği kendi dizaynını dünyaya tanıttı. Ekrana gömülü kamera teknolojisi ile ekran gövde oranını S10+ modeli için %90’ın üzerinde bir seviyede tutmayı başarmış. Alışık olmadığımız bu tasarım başta rahatsız etse de düzenli kullanımda gözümüz alıştı ve daha rahat kullanım sunmaya başladı(ayarlardan kamerayı gizle seçeneğini seçerseniz ekrana gömülü kamera tamamen gizlenecektir).

Aynı zamanda ekrana gömülü parmak izi sensörü de telefon ekranı kapalıyken parlayarak şık bir görüntü sunuyor.

PERFORMANS DEĞERLENDİRMESİ

Kore’de ve Amerika’da Snapdragon 855 chipseti ile satışa sunulan Galaxy S10 modeli ülkemize de tüm avrupaya olduğu gibi Exynos 9820 barındıran şekilde ulaştı. Benchmark testlerinde Snapdragon 855’in çoğu konuda gerisinde kalan Exynos 9820’nin yine de çok güçlü bir işlemci birimi olduğunu vurgulamakta fayda var.

Güvenlik konusunda yüz tanıma ve ultrasonic parmak izi sensörü konusunda büyük yol katettiklerini iddia eden Samsung gerçekten başarmış gibi duruyor. Yüz tanıma sistemi zifiri karanlıkta bile son derece hızlı çalışmakta. Ultrasonic parmak izi sensörü de “yerini tutturabildiğiniz” zaman yeterince hızlı(Teoride çok güzel olsa da pratikte parmak izi sensörünün yerini tek seferde bulmak zor oluyor, bazen sinir bozabiliyor).

128GB depolama ve 8GB Ram’e sahip kullandığımız cihazın 512GB de arttırılabilir hafıza desteklediğini söyleyelim. Yani depolama pek sıkıntı olmayacak gibi duruyor. Yakın zamanda 512GB depolama ve 12GB Ram’e sahip S10+ modeli de satışa sunulacak.z

Bataryasına gelecek olursak 4.100mAh değerinde bir pil kullandıklarını görüyoruz. Gerçekten çok iddialı bir değer ve Samsung artık yapay zekanın telefonu kullanma rutininizi öğrendiğini ve buna göre değişken batarya performansı göstererek en çok ihtiyacınızın olduğu anda daha fazla şarj yüzdesi sakladığını anlatıyor. Biz de kullanmaya başladığımızdan beri ilk güne göre şarjının biraz daha uzun süre dayandığını gözlemledik.

KAMERA DEĞERLENDİRMESİ

Açık konuşmak gerekirse benim şu ana kadar deneyimlediğim en başarılı telefon kamerası. Arka tarafta 3 adet kamera bizleri karşılıyor. Bunlardan 1 tanesi 12MP ve F1.5-F2.4 değişken diyafram değerine sahip, diğeri 16MP ve F2.2 diyafram değerinde aynı zamanda da ultra geniş açı işlevini görüyor, son kamera da 16MP ve F2.4 diyafram değerine sahip derinlik algısını oluşturan ve portre modunu kullanabildiğimiz kamera. Düşük ışıkta mükemmel performans gösteren değişken diyafram değerine sahip kameramız Samsung’un vaad ettiği kadar varmış diyebiliriz. Ultra geniş açı modu da çok başarılı olan arka kameralarımız bizden tam not aldı. 4k video çekiminde 10 dakika sınırını kaldıran ilk marka olarak Samsung da bununla yeterince övünüyor. Ayrıca video görüntü sabitleyici de gayet güzel çalışıyor.

Ön kameralara geldiğimizde S10 ve S10+ modellerini birbirinden ayıran bariz tasarım farkını görmüş oluyoruz. S10 modelinde 1 tane ön kamera varken S10+ modelinde 2 adet var. Kameralar sırasıyla 10MP – 8MP ve F1.8 – F2.2 değerlerinde. Burada ikinci kameranın tek işlevi Bokeh Efekti için derinlik algısı oluşturmak gibi gözüküyor. Ön kameranın geniş açı modu arka kamerası kadar olmasa da kalabalık özçekimlerde günü kurtarmaya yeter gibi.

EKRAN DEĞERLENDİRMESİ

WQHD+ (3040*1440) çözünürlük sunan ekrana gerçekten hayran kaldık biz. renk doygunluğu ve canlılığı, görüş açısı, kontrast ve yoğunluk ölçüsü doğruluğu Samsung markasının yıllar boyunca yaptığı en başarılı şey olabilir.

DisplayMate’ten Dr. Ray Soneira’ya göre Galaxy S10, şu ana kadar test edilmiş en iyi akıllı telefon ekranına sahip. Galaxy S10, yüksek renk doğruluğu ve görüntü kalitesi ile rekorları alt üst etmiş durumda. Bu cihazın ekranı tam tamına 12 rekor kırmış bulunmakta.DisplayMate’e göre Galaxy S10, mevcut ekran teknolojilerinin en üst sınırını temsil ediyor ve Galaxy S10 ekranının bulunduğu seviye, akıllı telefon sektörüne 4-5 yıl kadar daha hizmet etmeye devam edecek.

GENEL

Artıları eksileri toplamak gerekirse, bizim telefonda gördüğümüz yalnızca 2 tane eksi var fakat telefonu tek başına değil de rakipleriyle beraber göz önüne alıp incelediğimiz zaman  eksileri biraz artıyor gibi. Bunun yanı sıra artıları gerçekten saymakla bitmiyor.

Artılar:

+Hızlı işlemci

+Uzun süre dayanan batarya

+Kamera performansı

+Gelmiş geçmiş en iyi ekrana sahip olması

+Tasarımsal fark ve yenilikçi olması

+Depolama kapasitesi ve yüksek Ram

+UltraSonic parmak izi sensörü

+3.5mm Jak girişinin bulunması

Eksiler:

-Parmak izi sensörü çok stabil değil(yazılımsal bir durum gibi, güncellemeyle düzeltilebilir)

-Tasarımının herkese hitap etmemesi

-Rakiplerine kıyasla pahalı olması

Sonuç

Fiyat/Performans açısından bakıldığı zaman 7.499TL fiyatı ile biraz pahalı olan S10+ yerine muadili olan ve 6.500TL fiyatı olan S10 modeli tercih edilebilir veya Xiaomi, Huawei, OnePlus gibi F/P markaları düşünülebilir.

Son olarak;

15 Mart tarihine kadar ön sipariş aşamasında bulunan Galaxy S10 ailesinin herhangi bir modelini alana Galaxy EarBuds hediye