Rogue-Lıke, Platformların Yükselişi!

Bu Tür Ölmedi!

Rogue-Like modern dünyanın bize kazandırdığı bir değerdir, sanattır, candır! Oyunun yapımının diğer oyun türlerine göre kolay olması da cabası! Bu sektöre giren bağımsız oyun geliştiricileri de bizlere bu türün ölmediğini gösterme çabası içine girdi ve böylece bugünlerde çok fazla rogue-like oyun (Dead Cell, Rogue Legacy, Salt & Sanctuary , Hollow Knight, The Binding Of Isaac, Spelunky) görmeye başladık piyasada. Şimdi sizlerle bu yükselişin nedenine bakacağız ve oyun piyasasına hızlıca bir bakış atacağız ama öncelikle…

Nedir Bu Rogue-Like?

Öncelikle örnek verdiğim oyunların tarzı rogue-like platform olarak geçiyor. Rogue-like oyunlar rastgele yaratılmış haritalara, yaratıklara ve eşyalara sahiptirler ve bunlar her yeni oyunda en baştan yaratılır. Yaratılan haritalar ise tipik olarak koridorlarla birbirine bağlanan odaları içerir. Bunlardan bazıları hazine odaları veya yaratık inleri gibi önceden ayarlanmış odalar olabilirler. Rogue-like’lar genel olarak birbirleriyle etkileşen kompleks sistemlere sahiptir. Yani oyun içerisinde bir sorunun birden fazla çözümü olabilir.

Mesela Dead Cell adlı oyunda işinize yarayabilecek bir eşyayı canavarlardan düşen altınla açılan kapının arkasına koyarlar, burada iki seçeneğiniz vardır; altını paşa paşa verip eşyanızı güzelce kullanabilir ya da kapıyı kırıp kendinizi lanetleyebilirsiniz! Eski oyunların aksine modern rogue-like’larda öncekiler kadar çözüm bulunmadığını yine de belirteyim.

Peki Bunların Rogue-Like Oyunların Yükselişiyle Ne Alakası Var?

Rogue-like oyunların yükselişi gözlemlediğim kadarıyla Dark Souls adlı oyuna dayanıyor ve neden diye soracak olursanız oyun piyasasını az biraz bilmemiz gerekecek. Modern oyunlara birkaç örnek vereyim eğer hatırlayamadıysanız; Assassin’s Creed, Call Of Duty, Grand Theft Auto… Bu örnekleri çoğaltabiliriz elbette ancak bu birbirinden bağımsız gözüken oyunlar bir yönüyle aynılar, zorluk derecesi. Eski oyunlarda bu tür bir şey bulunmazdı ve oyuncu bölümü geçmek için uğraşırdı ancak şimdiki oyuncular bunu yapmak yerine zorluğu düşürmeyi seçiyor ve bölümü geçince alınan keyif azalmaya başlıyor. Bu yüzden Dark Souls gibi özgün, zorluk derecesi belirli bir zorlukta olan uğraş gerektiren bir oyun çıkınca oyuncular kıtlıktan çıkmışcasına saldırdı!

Oyuncular Dark Souls gibi bir oyundan sonra fark etti ki zorluk derecesinin kendilerinde olması iyi bir fikir değilmiş. Bağımsız oyun sektörü ise bunu kendi lehine kullanarak bunu platform tarzı bir oyuna çevirdi. Böylece oyun kütüphanelerimize rogue-like, platform tarzı oyunlar kazandırdı ve bunlar yeni bir tür olmasına rağmen Dark Souls fanı olmayan kişilerce bile oynanan farklı bir tür oldu.

Gelecekte Rogue-Like

Artık insanlar tek başına oynayıp belki de kolayca geçtiğinden bıkmış olacak ki rekabetçi oyunlara yöneliyor. Neredeyse her oyuncunun oynadığı rekabetçi oyunlar varken tek oyuncuyken bile oyunla rekabet etmenizi sağlayan bu tür, kısa bir zamanda bitecek gibi gözükmüyor ancak büyük oyun firmalarının yaptığı gibi bu türün de suyu sıkılmamalı ve sürekli kendini geliştirerek ilerlemelidir.