Özel İnsanların Problemi

Bizler, şöyle bir düşününce çok karmaşık canlılarız sinirler, eklemler, hormonlar, duygular… Ancak çok düşünmeyip bunları bir kenara bırakırsak çok da karmaşık olmadığımız aklımıza gelir. Hayatımızın illa ki bir yerinde şunu duyarız “Sen özelsin.” peki gerçekten özel miyiz?

İnsanlığın En Büyük Hatası

İnsanlar her daim kendisinin özel olduğunu hissetme ihtiyacı duyar; kendimizi diğerlerinden farklı olduğunu kanıtlamaya çalışırız, her mesajı bize özel zannederiz hatta bazı insanlar buna o kadar ihtiyaç duyar ki kendinden sürekli bahsetmeye başlar, bunlara kısaca egoist deriz. Ancak bahsetmek istediğim nokta şöyle güzelce oturup düşünmeniz, mesela en basitinden falı ele alalım ben sizi tanımıyorum siz de beni; bir boşluğun içindesin, onu hala özlüyorsun, arayış içindesin, diğerlerinden farklısın, sen aslında mutluluğu arıyorsun… gibi şeyler söylesem kaç kişide tutar? İnsanlar o kadar özel hissediyor ki kendini bazen hepsini üstüne alınıyorlar ve falcı gerçekten doğru tahmin etti sanıyorlar ancak bunları bırakıp asıl konumuza dönersek insanlar bu özel olma konusunu artık abartmaya başladılar hatta o kadar abarttılar ki kendilerinden başka hiçbir şeyi düşünmediler. İnsanlar o kadar fazla kendilerini düşündüler ki önce vicdanlarından sonra yardım etmekten vazgeçtiler… Kim uyuyabilir ki bu kadar yardıma ihtiyaç insan arasında? Neden yardım etmiyoruz peki bunu soralım, yapabilecek düzeyde miyiz? Evet tümüyle yapabiliriz yardım edebiliriz, neden yapmıyoruz peki? Çünkü harcadığımız para belli ve en küçük sözde ihtiyaçlarımızdan kısamayız değil mi? Ancak şöyle de bir tezatlık vardır. Bu yaşanılan hayatta her şeyini kaybedince insan yardım bekler ve o duruma gelince şöyle düşünebilir “Neden lüks ihtiyaçlarından kısıp en azından bir yemek almıyorlar bana?” bunların cevabı işte özel hissetme ihtiyacı. Bizleri o kadar özel hissettirmeye alıştırdılar ki duramıyoruz bir bağımlılık gibi sürekli, sürekli buna ihtiyaç duyuyoruz. Belki “Onlara neden yardım edeyim? Ben çalıştım, kazandım. Onlar da çalışsaydı…” diyebiliriz değil mi?

Makine Kafa

İşte sonunda olduğumuz şey bu makine kafa! Bizleri robotlardan ayıran şey nedir? Empati, evet bu empati… Ben aslında çoğu zaman şöyle düşünürüm “Yerime koyulacak bir robottan ne farkım olacak? Özel biri olabilecek miyim?” konunun en başına dönersek özel miyiz? Hayır kesinlikle özel değiliz insan olduğumuz için değiliz bizi özel yapan, yapacak olan anılarımızdır, yaptıklarımızdır. Herkesin ağzından düşürmediği bir laf vardır “Önce kendini düşün!” işte hatamız bu bencil olmak kendimizden fedakarlıklar yapmadan hayatımıza devam etmek. Sürekli daha çok, daha çok peşinde koşmak lüks hayatlar, arabalar… Hepsini hakkettik değil mi? Artık lüks yaşantımız için çalışmaya gidebiliriz nasılsa yazdıklarımın bir önemi yok sizin için değil mi..?