Hep Yaşın 19!

ELİF GİZEM AKKAYA KİMDİR?

Her zaman sıcacık gülümsemesiyle içimizi ısıtan arkadaşımız, annesinin biricik kızı olan Elif Gizem AKKAYA maalesef 3 yıl önce Ankara Güvenpark’ta gerçekleşen hain terör saldırısında şehit oldu ve 19 yaşında aramızdan ayrıldı. Eğer bu hain saldırıda şehit olmasaydı bugün 22 yaşında olacaktı.

Üniversitede Bilgisayar mühendisliği okuyan Elif Gizem aynı zamanda IEEE Türkiye’de gönüllü olarak çalışan bir arkadaşımızdı. Elif’in en büyük hayallerinden biri insanları bilime ve teknolojiye yönelterek cehaleti azaltmaktı. Bunun için çeşitli projelerde yer alıp her zaman çok çalıştı. “İnsanlık için Gelişmiş Teknoloji”, üretmeyi hedefleyen ve Elif Gizem’in de içinde bulunduğu projelerden biriydi.

Bizler de Elif’in hayalini gerçekleştirmek ve adını her zaman yaşatmak için Elif Gizem Akkaya Projesi’ni başlatma kararı aldık. Terörün cehaletten doğduğu ve beslendiği düşüncesiyle yola çıktığımız bu projede eğer bu cehaleti yenersek terörün azalacağını ümit ederek çalışmalarımıza başladık.

IEEE ailesi olarak Elif’i hiç bir zaman unutmayıp her zaman yaşatmak için çabalayacağız. Mekanın cennet olsun güzel arkadaşımız.

ELİF GİZEM AKKAYA BİLİM VE TEKNOLOJİ PROJE SERGİSİ NEDİR?

Elif için başladığımız bu projede ülke genelinde lise öğrencilerine ücretsiz olarak temel elektronik, robotik, kodlama, enerji, biyomedikal ve daha bir çok alanda aylar süren eğitimler verildi. Lise öğrencileri teknik açıdan gelişim sağlarken diğer yandan da üniversite okuma ve mühendislik mesleği konusunda gerekli farkındalığa ulaştılar.

Uzun süren bu ücretsiz eğitimler sonunda kendilerini geliştiren lise öğrencilerine bir takım malzemeler sağlanıyor ve bu malzemeler ile tamamen kendi çaba ve eğitim boyunca öğrendikleri bilgilerle kendi projelerini ortaya çıkarıyorlar. Daha sonrasında bu projelerini sunmaları için bahar döneminde bir sergi günü düzenliyoruz. Bu sergi gününe; akademisyenler, üniversite öğrencileri, IEEE gönüllüleri, basın ve farklı şehirlerde bu proje kapsamında eğitim alan öğrencilerin katılımıyla öğrenciler yaptıkları projelerini sunma fırsatı yakalıyorlar.

Sergi günü projelerini sunan öğrencilere özgüvenlerini arttırırken aynı zamanda tanıştıkları akademisyenler, üniversite ve lise öğrencileriyle olan iletişimleri onlara yeni bir deneyim kazandırıyor. Ayrıca düzenlenen bu sergi gününde Elif Gizem Akkaya ve diğer şehitlerimizi anmak üzere bir anma programı da gerçekleşiyor.

4 Mayıs 2019 tarihinde Uludağ Üniversitesi’nde gerçekleşecek olan sergi gününe hepinizi bekleriz!

Bir İsmin İnsanlığa Umut Olma Hali ELİF GİZEM AKKAYA PROJESİ!