Blockchain ve Endüstri 4.0

Endüstri 4.0, Türkiye’de çok sık konuşulan bir hale geldi. Başlangıç olarak iyi! Ama hızla ilerlemek gerekiyor. Konsepti değil projeleri konuşmaya başlamamız gerekiyor.

Öncelikle, Sanayi devriminin gelişim evrelerine baktığımz zaman adım adım ilerlediğini görüyoruz.
Sınıflandıracak olursak Sanayi devrimi günümüze kadar şu şekilde devam etmiştir;
1.Sanayi Devrimi ;

18.yy’da Buhar makinesi ile suyun gücü farkedilmiş , Makina ve insan gücüne dayalı bir fabrika sistemiyle ilerleyen bir sistem olduğu görülmüştür.

2.Sanayi Devrimi ;
1860-1914 yılları arasını kapsayan “Teknoloji Devrimi” olarak adlandırılmıştır. Başlangıçta İngiliz mucit Henry Bessemer’in icat ettiği ucuz çelik üretim yönteminin yaygınlaştığı 1860 yılı, başlangıç kabul edilmiştir. Bu buluşla birlikte Bessemer yöntemiyle, eritilmiş pil, demir, alttan verilen havanın oksijeni ile çeliğe dönüşmüştür. Teknoloji Devrimi; çelik, tren rayları, petrol, elektrik ve kimyasal teknikler sayesinde oluşmuş ,kısa sürede Avrupa, ABD ve Japonya’ya yayılmıştır.
3.Sanayi Devrimi ;
Sanayi Devrimi ile üretimde dijital devrim olması, elektroniğin kullanımı ve bilgi teknolojilerinin gelişmesiyle üretim daha da otomatikleşmiştir. Özellikle 3D yazıcıların gelişmesiyle araba parçalarının üretimi artmış bir tuşla büyük üretimler gerçekleşmiştir. Otomasyonun artmasıyla yeni ve akıllı robotlar üretilmiş. Üretilen bu yeni nesil robotlar hem ucuz hem de üretimde verimliliği arttırmıştır. Sonuç olarak verimlilik artmış makine, yerini robotlara bırakmıştır.
4. Sanayi Devrimi ;
Sanayi Devriminin dolaylı amacı da insan gücünü fiziksel düzeyden beyinsel düzeye çıkarmaktır.
Kısaca Sanayi Devrimi ; insan ve hayvan gücüne dayalı üretim biçiminden makine ve teknolojik gücün egemen olduğu üretim biçimine geçiş demektir.

Peki Endüstri 4.0 ve Blockchain arasındaki ilişki nedir ?

Endüstri 4.0’a 2011 yılı itibarı ile girmiş bulunmaktayız fakat yapılacaklar listesi çok fazla olduğundan bu sistemin daha başındayız.
Bu sistem bize İnsansı robotların, 3 boyutlu yazıcıların , Akıllı Teknolojilerin(Ev,fabrika vb.), drone kargo İnternet alışverişleri, hızlı tedariğin yani Blockchain ‘in mümkün olacağının garantisini şimdiden vermeye başladı.
Blockchain aslında hepimizin bildiği gibi kripto para zinciri diğer adıyla “sanal para zinciri ” olsa da olmayan parayı değerlendirip işe yarar yerlerde kulanabileceğimiz bir ortamdır .Bu kripto paralar sadece alışveriş işlemlerini kolaylaştırmakla kalmıyor aynı zamanda gizlilik ve güvenlik konusunda da fayda sağlıyor.

Blockchain’in Endüstri 4.0 ‘a getirdikleri ise şöyledir ;

Esneklik
Merkezi olmayan bir ağ kurması için Blockchain’in tek bir başarısızlık noktası yoktur. Bu dayanıklı ve değişmez bir sistemdir. Bir kez oluşturulan işlemler değiştirilemez.

Ölçeklenebilirlik
Bir Blockchain ağının bilgi işlem kapasitesi, daha fazla aracın ağa katılmasıyla ölçeklenir.

Güvenlik
Blockchain’deki tüm işlemler güçlü kriptografi ile güvenceye alınmıştır. Ağdaki herkes tüm işlemleri bilir, kolayca denetlenebilir ancak asla değiştirilemez.

Özerklik
Blockchain, siber-fiziksel sistemin tüm bileşenlerinin, güvenilir bir üçüncü tarafa ihtiyaç duymadan karşılıklı işlemleri bağımsız bir şekilde yürütmesini sağlayabilir. Bunun nedeni neredeyse her bileşenin bir Blockchain hesabına sahip olmasıdır.

Tüm bunlara baktığımız zaman Blockchain her sektörde adında fazla söz ettirecek.
Makinelerin Blockchain sistemi ile etkileşim içinde olarak teşhis edilmeleri, henüz arızalanmadan tespit edilmeleri, bu tespit üzerine gerektiğinde yedek parçalarının tedarik zincirine iletilmesi ve kesinti olmadan makinelerin yenilenmesi ve sistemin devam etmesi sağlanabilecektir.
“Blockchain teknolojisi Sanayi 4.0’ın tam merkezinde, kalbindedir” diyor Schwab.

Bu ileri teknolojilerle birlikte öyle bir noktaya geldik ve geliyoruz ki, bildiğimiz ekonomik modeller geçersiz kalmaya başlıyor. Geçmişe baktığımız zaman ileriye dönüp olmaz dediğimiz herşey şuan elimizin altında o yüzden yeni nesil fütürist bir yaklaşımda olgusal olarak ilerliyor.

4. Sanayi Devrimi var olan ekonomik modele yeni bir bakış açısı ile bakmayı gerektiriyor Çünkü kurulu sistem toplumun belli bir bölümüne değil insanlığa hizmet eden bir model olmaya başladı. Fakat bu husus ekonomideki varlığın batı ile doğu arasındaki ifade ettiği anlam farklılığına bağlı olduğunu gösteriyor , bu farklılık yapay zekanın varlığından doğuyor.

Yapay zekanın çıkış amacına baktığımız zaman işsizlik sıkıntılarını ortaya çıkaracağı günümüzde epey bir sorun haline gelmiş durumda çünkü; Akıllı, şuurlu, hayat sahibi insanlar yerini şuursuz robotlara bırakamaz. Robotlar sadece insana hizmet edebilir ve insanların yüklerini hafifletmelidirler.
La teşbih vela temsil : Cennette çalışmaya ihtiyaç yok dünyada var.
Bu devrimi kurgulayanların birilerine iş sunma gibi bir dertleri olamaz. Birileri işsiz kalacak diye de bir dertleri olamaz. Ama toplumun her ferdinin geliri olması gibi büyük bir dertleri var. Çünkü kurgulanan devrimin çarkları dünyadaki 7 milyar insanın alışveriş yapma imkanları ile doğru orantılı olarak çalışacak.
Sonuç olarak Bu çark, tabana sunulan gelir gücüyle dönebilir; başka şansı yok.